výstavy pre školy pre verejnosť kontakt
baner

Filmoví režiséri v školských laviciach

Viete, kto režíroval známe, ale i tie menej známe slovenské filmy, ktoré ste určite mali možnosť vidieť v kinách alebo na televíznych obrazovkách? Odpoveď nájdete v ponúkanej výstave. Sedemnásti režiséri prijali pozvanie a osobne zaspomínali na svoju školu, obľúbených i menej obľúbených učiteľov, spolužiakov, predmety, známky, rozhodovania kam po základnej a strednej škole. Zaspomínali si, ako ich ľudsky a profesijne sformovala vysoká škola, teda tá, ktorú si už vybrali oni sami. Ide o zaujímavé a pútavé rozprávania - každé z nich originálne pre svoju dobu, školské a rodinné zázemie, vlastné osobnostné predpoklady - sú plné bežných i zaujímavých situácií, pádov, túžob, náhod i cielených rozhodnutí...šťastím pre slovenskú kultúru, že boli nakoniec späté s filmom a filmovým umením.

Na svoje školské roky si zaspomínali Martin Ťapák, Eduard Grečner, Juraj Jakubisko, Eva Štefankovičová, Zoroslav Záhon, Juraj Lihosit, Dušan Trančík, Vlado Balco, Dušan Rapoš, Juraj Nvota, Yvonne Vávrová, Pavol Gejdoš, Martin Šulík, Mariana Čengel Solčanská, Jonáš Karásek, Juraj Lehotský, Jakub Kroner.  

Výstava je zároveň aj spomienkou na klasika slovenskej filmovej réžie Vladimíra Bahnu (1914 – 1977), ktorého storočnicu si v tomto roku pripomína slovenská filmová verejnosť.
Zároveň sa naše múzeum prihlásilo ku kampani „Príbeh predmetu“, ktorú vypísal Zväz múzeí Slovenska pri príležitosti 100. výročia začatia prvej svetovej vojny. Predmetom sa stal rodný list Vladimíra Bahnu, ktorý sa narodil tri dni pred 1. svetovou vojnou.

K výstave je pripravený vzdelávací program. 

Sprievodný program:
8.4. 2014, 10.00 hod.
Hodina dejepisu s Dušanom Trančíkom - premietanie dokumentárneho filmu Hodina dejepisu, ktorého autorom je slovenský režisér Dušan Trančík. Zároveň sme pripravili besedu pre pedagógov dejepisu, ktorí môžu diskutovať o historickej téme, ktorá bola v dokumente spracovaná.

23.4. 2014, 13.00 hod.
Japonsko očami Yvonne Vavrovej - slovenskú režisérku Yvonne Vavrovú sme pozvali, aby porozprávala o svojich zážitkoch a skúsenostiach o Japonsku a špeciálne o japonskom školstve, ktoré odpremietame aj v jednej z častí jej autorského seriálu o Japonsku.

17. 5. 2014, 18.00 hod.
Noc múzeí a galérií - Spomienkový večer na režiséra Vladimíra Bahnu - spomienkový večer pri príležitosti 100. výročia narodenia klasika slovenskej filmovej Vladimíra Bahnu. Zaspomínajú si jeho dcéra Svetlana Valigurská, režisér Zoroslav Záhon a herec Juraj Sarvaš.

10.6. 2014, 10.00 hod.
Workshop s Pavlom Gejdošom - Ako prebieha kasting do detského filmu?

01 02 03 04 05 06 07 P1270413 P1270416 Plagt