archív - podujatia 2013 a 2014
2014 - 28. marec - Vernisáž výstavy Filmoví režiséri v školských laviciach
Výstava Filmoví režiséri v školských laviciach je pokračovaním nášho pravidelného a veľmi obľúbeného cyklu "Osobnosti v školských laviciach". Tentokrát sme pozornosť upriamili na slovenských filmových režisérov a pýtali sme sa ich, ako si spomínajú na svoje školské časy, svojich pedagógov, spolužiakov, aké zážitky sa im so školou spájajú, a prečo si zvolili štúdium réžie. Výstava zároveň spomína na slovenského klasika filmovej réžie Vladimíra Bahnu, ktorý sa narodil v roku 1914 a tento rok si filmová verejnosť pripomína jeho narodenie.
Vernisáže sa zúčastnili viacerí z protagonistov ako Eduard Grečner, Dušan Trančík, Juraj Lihosit, Zoroslav Záhon, Eva Štefankovičová, Pavel Gejdoš, Marianna Čengel Solčanská, rodina Vladimíra Bahnu, či vnučka Martina Ťapáka, pričom Juraj Nvota, Yvonne Vavrová a Jakub Kroner sa aktívne podieľali na úvodnom programe, a povedali pozvaným hosťom prečo sa rozhodli byť režisérmi. Ich rozprávanie spevom dopĺňal herec a spevák Ondrej Hraška. Naše múzeum je hrdé na to, že sa na jeho pôde v príjemnom prostredí stretli významní slovenskí režiséri, ktorí natočili známe filmy, ktoré sú dnes považované za bohatstvo filmovej tvorby na Slovensku.
2014 - 8. apríl - Hodina dejepisu s Dušanom Trančíkom
V priestoroch nášho múzea sme v utorok 8. apríla hostili pedagógov, ktorí na slovenských školách vyučujú dejepis. Prišli, aby diskutovali so slovenským filmovým režisérom Dušanom Trančíkom, ktorý natočil dokument Hodina dejepisu. Po vzhliadnutí tohto zaujímavého dokumentu, ktorý vypovedá o tom, ako slovenskí a maďarskí študenti vnímajú tému Trianonu, a koľko času na hodinách dejepisu sa tejto téme venujú na školách na Slovensku a v Maďarsku, diskutovali s Dušanom Trančíkom. Režisér im odpovedal na zvedavé otázky, porozprával o samotnej príprave tohto dokumentu a tiež o tom, ako je dokument vnímaný.
Podujatie bolo pripravené v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom.
2014 - 23. apríl - Japonsko očami Yvonne Vavrovej
Stretnutie slovenskej režisérky, scénaristky, kameramanky a fotografky Yvonne Vavrovej a študentov východoázijských štúdií sa nieslo v znamení Japonska a jeho kultúry. Účastníci podujatia mali možnosť sledovať jeden diel zo seriálu o Japonskom hospodárskom zázraku Prosperita made in Japan od Yvonne Vavrovej. Vybrali sme dokument o japonskom školstve, pričom účastníci mali možnosť pýtať sa a diskutovať na tému Japonsko, priamo s autorkou dokumentu.
Zaujímavé dojmy a zážitky, ktoré sa nedajú len tak ľahko zabudnúť zaujali viacerých zúčastnených.
2014 - 17. máj - Noc múzeí a galérií - Spomienkový večer na režiséra Vladimíra Bahnu
Počas 10. ročníka celoslovenského podujatia Noc múzeí a galérií, kedy sa na jeden deň otvoria brány múzeí a galérií až do neskorých večerných hodín, sme zorganizovali spomienkové podujatie na klasika slovenskej filmovej réžie Vladimíra Bahnu. Zaspomínať si na túto osobnosť slovenského filmu prišli dcéra V. Bahnu, Svetlana Valigurská, herec Juraj Sarvaš a režisér Zoroslav Záhon, ktorý dokončil jeho započatý film Poéma o svedomí. Počas programu mohli návštevníci vidieť filmové ukážky z tvorby V. Bahnu, ale aj rodinné a pracovné fotografie, ktoré zaznamenávali prácu režiséra počas natáčania.
Okrem večerného programu mali počas dňa návštevníci k dispozícií naše výstavné priestory, kde si mohli pozrieť aktuálnu výstavu Filmoví režiséri v školských laviciach a deti sa potešili premietaniu dobových rozprávok z filmového archívu múzea.
2014 - 10. jún - Workshop s Pavlom Gejdošom
Slovenský režisér a scenárista Pavel Gejdoš prišiel porozpávať deťom zo ZUŠ v Petržalke zaujímavosti zo sveta réžie a filmu. Ako prebiehal kasting do jeho filmu, na čo sa sústrediť pri výrobe filmov, a čo všetko k jeho výrobe režisér potrebuje, sa deti dozvedeli priamo od režiséra, zameriavajúceho sa prevažne na detského diváka. Aká dôležitá je pri tvorbe filmu fantázia a kreativita sa žiaci presvedčili cez príbehy z vlastných fotografií.
Workshop bol pre žiakov dobrou formou ako sa ešte viac zaujímať o dramatický a literárny odbor, ktorý navštevujú, a na rady p. režiséra ostať prirodzeným, ale vždy snaživím.
2014 - 25. august - Vernisáž výstavy Slovenskí učitelia v odboji a Slovenskom národnom povstaní
Pri príležitosti 70. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania a blížiaceho sa 70. výročia ukončenia 2. svet. vojny sme pripravili výstavu, ktorá datuje školstvo, výchovu a vzdelávanie v období rokov 1939-45. Na otvorení výstavy, ktorá sa uskutočnila v týždni celoštátnych osláv týchto udalostí sme privítali vzácnych hostí, ktorí si vypočuli zaujímavosti spojené so školstvom v tomto zložitom odbobí. Úlohou mapovania dejín školstva je verejnosti priblížiť autentické školské prostredie. Preto mali naši hostia možnosť vyskúšať si ako sa sedí v dobovej lavici, a ako vôbec vyzerala trieda v rokoch 1939-45. Otvorenia výstavy sa zúčastnil aj p. Alexander Bachnár, učiteľ, partizán a pamätník udalostí, ktorého výpoveď si hostia mohli pozrieť v časti o škole v pracovných táboroch. A keďže aj slovenskí učitelia sa priamo zúčastnili bojov v SNP, aj tejto časti sme venovali pozornosť.Pod dôslednou ochranou partizánov, a popri tónoch harmoniky si nakoniec hostia pochutnali na symbolickom partizánskom obede, podávanom v ešusoch.
2014 - 25. september - Historická škola v OC
Keďže september je mesiacom, kedy sa na všetkých školách po letných prázdninách otvárajú brány a žiakom a študentom sa začína nový školský rok, rozhodli sme sa usporiadať v spolupráci s nákupným centrom Central v Bratislave podujatie s názvom Historická škola. Priniesli sme tak trochu múzea aj do netradičného, moderného priestoru. Žiaci zo základných škôl sa prostredníctvom vybraných zbierkových predmetov nášho múzea dozvedeli ako vyzeralo vyučovanie z čias ich prastarých rodičov. To ako, kde a z čoho sa žiaci v minulosti učili, ale aj, že písať nebolo často také jednoduché ako dnes. To si napokon mohli sami aj vyskúšať. Čakali na nich rôzne druhy písania ako napr. pečiatky vo forme hlaholiky, voskové tabuľky, či brko a pierko. Dospeláci si pri pohľade na dobové školské šlabikáre a lavice zaspomínali na svoje detstvo.
2014 - 10. december - Vianočná rozlúčka s rokom 2014
Teší nás, že aj priatelia, podporovatelia múzea a ľudia, ktorí s nami dlhoročne spolupracujú si mohli spoločne detailne prezrieť výstavu Slovenskí učitelia v odboji a Slovenskom národnom povstaní. Vypočuli si k nej lektorský výklad a pýtali sa na to, čo ich na výstave zaujalo. A keďže všade cítiť vianočný čas, atmosféra sa niesla v znamení Vianoc. Náladu všetkým hosťom zlepšoval umelec hrajúci na harmonike, pričom si mnohí aj z chuti zaspievali.