výstavy pre školy pre verejnosť kontakt
jakubisko

filmoví režiséri v školských laviciach

Viete, kto režíroval známe, ale i tie menej známe slovenské filmy,ktoré ste určite mali možnosť vidieť v kinách alebo na televíznych obrazovkách? Odpoveď návštevníci mohli nájsť v ponúkanej výstave. Sedemnásti režiséri prijali pozvanie a osobne zaspomínali na svoju školu, obľúbených i menej obľúbených učiteľov, spolužiakov, predmety, známky, rozhodovania kam po základnej a strednej škole. Zaspomínali si, ako ich ľudsky a profesijne sformovala vysoká škola, teda tá, ktorú si už vybrali oni sami. Ide o zaujímavé a pútavé rozprávania - každé z nich originálne pre svoju dobu, školské a rodinné zázemie, vlastné osobnostné predpoklady - sú plné bežných i zaujímavých situácií, pádov, túžob, náhod i cielených rozhodnutí. Šťastím pre slovenskú kultúru, že boli nakoniec späté s filmom a filmovým umením.

Na svoje školské roky si zaspomínali Martin Ťapák, Eduard Grečner, Juraj Jakubisko, Eva Štefankovičová, Zoroslav Záhon, Juraj Lihosit, Dušan Trančík, Vlado Balco, Dušan Rapoš, Juraj Nvota, Yvonne Vávrová, Pavol Gejdoš, Martin Šulík, Mariana Čengel Solčanská, Jonáš Karásek, Juraj Lehotský, Jakub Kroner.

Výstava bola zároveň aj spomienkou na klasika slovenskej filmovej réžie Vladimíra Bahnu (1914 – 1977), ktorého storočnicu si v tomto roku pripomína slovenská filmová verejnosť. Rovnako sa naše múzeum prihlásilo ku kampani „Príbeh predmetu“, ktorú vypísal Zväz múzeí Slovenska pri príležitosti 100. výročia začatia prvej svetovej vojny. Predmetom sa stal rodný list Vladimíra Bahnu, ktorý sa narodil tri dni pred 1. svetovou vojnou.

Výstava sa skladá zo 17 plagátov s rozmermi 200 x 60 cm, ktoré sa pomocou háčikov dajú ľahko zavesiť na stenu. Preprava je jednoduchá, plagáty sa dajú stočiť, takže postačuje osobné auto, prípadne sa dajú zaslať kuriérom. Záujemcovia si prepravu musia zabezpečiť na vlastné náklady.

Viac fotografií z výstavy nájdete v archíve >>