• výstavy /
  • Prvé slovenské gymnázium Revúca. 150 rokov

Prvé slovenské gymnázium Revúca. 150 rokov

V roku 2012, ubehlo 150 rokov, kedy 16. septembra 1862, sa slávnostnými Službami Božími v evanjelickom chráme v Revúcej začala písať história prvej slovenskej strednej školy, Slovenského ev. a. v. gymnázia. Múzeum školstva a pedagogiky si toto výročie pripomenulo výstavou, ktorá priblížila nie len dejiny školy, ale aj život jej študentov a profesorov.

Prvé slovenské gymnázium Revúca. 150 rokov

Koncept výstavy

Prvá časť približovala Revúcu v dobe vzniku gymnázia. Návštevníci sa zoznámili s mestom, jeho koloritom, mohli tu vidieť hlavné dominanty – mestskú radnicu či evanjelický kostol. Tieto budovy zároveň symbolizovali úlohu mesta a cirkvi pri zrode gymnázia. Panely stručne predstavili aj najvýraznejšie osobnosti, ktoré boli so vznikom a budovaním gymnázia späté – či už z radov mešťanostov, alebo z radov cirkvi. Výstava sa venovala i kultúrnemu životu , ktorý v meste pulzoval a bol vo výraznej miere formovaný práve revúckym gymnáziom. V strede „mesta" stál rebrinový voz, dopravný prostriedok, ktorý každoročne pred začatím školského roku do Revúcej privážal študentov, naložený všetkým, čo k životu v škole potrebovali.

Koncept výstavy

Koncept výstavy II.

Druhá časť výstavy zaviedla návštevníkov už do samotnej školy. Jej atmosféru priblížil náznak školskej triedy z druhej polovice 19. storočia, s drevenými lavicami, stolom pre učiteľa a tabuľou. Návštevníci si mohli prezrieť učebné pomôcky a učebnice, z ktorých sa na gymnáziu učilo. Celkový pohľad na prvú budovu gymnázia mu ponúkala jej veľkorozmerná maketa. Zvláštna pozornosť bola venovaná vyučovaniu telocviku, ktorý sa v Revúcej vyučoval ako na jednej z mála škôl v Uhorsku. Školský dvor bol z iniciatívy prof. Zocha a Ormisa vybavený telocvičným zariadením, ktoré názorne sprítomnila jeho maketa.

Koncept výstavy II.

Revúcki discipuli

Návštevníci výstavy sa popri „veľkých dejinách" školy zoznámili i s každodennými radosťami a starosťami života gymnázia, ktoré boli spracované na základe osobných spomienok a memoárov študentov a profesorov. Dozvedeli sa napríklad, ako študenti bývali, čo jedávali, ako trávili svoj voľný čas, ale aj to, čo všetko sa učili, aké bolo zadanie prvých slovenských maturít a mnoho iného. Záver bol venovaný reflexii histórie revúckeho gymnázia prostredníctvom publikácií o dejinách školy.

Revúcki discipuli

Garancia výstavy

Autor: PhDr. Vladimír Michalička, CSc.
Manažérka projektu: PhDr. Daniela Vaněková
Autorky sprievodných podujatí: Mgr. Martina Kočí, Mgr. Lenka Krivá
Výtvarné a grafické riešenie: Ateliér 81 s.r.o.
Spracovanie audiovizuálnych podkladov: akad. soch. Ľubomír Čierny 

Výstava bola inštalovaná v priestoroch múzea na Hálovej ul. od 25.9.2012 do 28.2.2014.

Garancia výstavy

M_2 0 1 6

Ako sa Múzeum školstva a pedagogiky dostalo k historickej budove školy z roku 1926 a prečo to pre ňu bol taký významný počin? Aké boli naše idey a vízie na pretvorenie budovy, ktorá v minulosti slúžila na vzdelávanie a ako ich architekti zvládli premeniť do súčasnej podoby? Ako prebiehal niekoľkoročný proces rekonštrukčných prác interiéru a čo v praxi…