rozHOVORY S MÚZEOM III.

rozHOVORY S MÚZEOM III.

Prinášame Vám ďalší zaujímavý rozhovor, v ktorom sa dozviete všetko o reštaurovaní. 

Toto ojedinelé, avšak pre múzea mimoriadne dôležité povolanie v sebe toho skrýva viac, akoby ste čakali. Reštaurátor Múzea školstva a pedagogiky Ľubomír Čierny v rozhovore o jeho práci prezradil, odkiaľ vôbec slovo reštaurovanie pochádza a aký má význam. Vysvetlil, čo konkrétne reštaurovanie znamená, teda, že ide o "...proces obnovy a ochrany kultúrnych, umeleckých alebo historických predmetov a artefaktov, ktoré sú často krehké, staré a môžu byť poškodené rôznymi faktormi, ako sú napríklad vlhkosť, svetlo, teplo, vek, nešetrné zaobchádzanie alebo katastrofy."

V skratke to však znamená, že: "Predstaviť si teda môžete veľké množstvo rôznorodej piplavej ručnej a duševnej práce s náradím, chemikáliami, materiálom, farbami, fotoaparátom, informáciami, počítačom v spolupráci s kolegami reštaurátormi, kurátormi, pamiatkarmi atď., aby ste zachránili zbierkový predmet a dostali ho do čo najlepšej kondície."

Reštaurátorské povolanie má pre múzeum nepopierateľný prínos, dôkazom toho je zachránený stav mnohých zbierkových predmetov, ktoré by inak neplnili ďalšie funkcie, aby sa z nich stali plnohodnotné pamiatky školskej histórie. O to sa v Múzeu školstva a pedagogiky stará už viac ako 15 rokov Ľubomír Čierny. Ako konkrétne, to sa dočítate v rozhovore s ním v našom blogu >>>

HĽADÁ SA KURÁTOR/KA

Do MŠaP hľadáme nové posily.